KontaktStyczeń 30 2023 02:17:18
Miodówko - historia, informacje, okolica.

Malowniczo położona wioska Miodówko.


Zdjęcie jeziora i wioski Miodówko

Miejscowość Miodówko powstała w 1598 roku bazując na gruntach należących do Gryźliń. Nad jeziorem o powierzchni sześciu hektarów wydzielona została wieś o ówczesnej nazwie niemieckiej Honigswalde. Miodowy Las (Honig to po niemiecku miód, a Wald to las) był zamieszkany przede wszystkim przez bartników. Bartnicy ci zaopatrywali olsztyński zamek w wosk do wyrobu świec oraz miód. Większość ówczesnych mieszkańców to byli Polacy. Żywili się zbierając runo leśne, łowiąc ryby i polując. Często pracowali przy wyrębie drzew lub w pobliskich smolarniach.


Po zakończeniu II wojny światowej wieś należała do gminy Gryźliny, a od 1946 do gminy Stawiguda. Jezioro przyjęło nazwę od wsi - Miodówko. Zarówno jezioro jak i wieś są położone w malowniczym rejonie Parku Krajobrazowego Puszczy Napiwodzko-Ramuckiej. Kompleks puszczy zawiera zabytkowe stawy i kanały łączące jezioro Pluszne z jeziorem Miodówko i Wymój oraz rzeke Pasłęke. Kanały regulują do dziś poziom wody między jeziorami. Przebiegają przez rezerwat bobrów Ostoja.


Miodówko to nie tylko wioska na trasie S51 (DK51 Olsztyn - Olsztynek) z historyczną i zabytkową zabudową zagród. To także położone na skraju lasu ogródki działkowe, gdzie ludzie z całej Polski uprawiają owoce i warzywa oraz mają możliwość odpocząć i zrelaksować się w przyjemnych warunkach przyrodniczych.


Zobacz Miodówko na mapie lub wirtualnie przespaceruj się po dość starej wiosce dzięki nowoczesnej technologii Google Street View. Jeśli interesują Cię ogródki działkowe spójrz na układ działek w Miodówku na mapce. Podstawowe informacje, kontakty administracyjne i telefony dotyczące Miodówka znajdziesz klikając tutaj. W wolnej chwili obejrzyj Miodówko utrwalone na zdjęciach, obrazach i grafikach.


Serwis Miodówko.pl poleca:
reklama mbank 
Aktualna pogoda w Miodówku
Aktualny rozkład jazdy autobusów miejskich z przystanków Miodówko
rozkład autobusów miejskich Miodówko
rozkład autobusów miejskich Miodówko

Najnowsze Wizytówki na stronie miodowko.pl
· Daszki Szklane · bus do Holandii · Fotoobrazy · Ziemia · dzialka · Hostel Olsztyn · Hydraulik · Olsztyn · grzyby · tartak · stolarz · lato · opony · wynajem · lowisko · elektryk

- Zobacz wszystkie wizytówki
Najnowsze odnośniki na stronie
1. Miodówko na Onet - Miejscowość i jezioro Miodówko kolo Olsztyna - mała i prosta wizytó...
2. Miodówko w serwisie zOlsztyna.pl - Profil domeny Miodowko.pl w serwisie zOlsztyna.pl Znajdziesz tam wi...
3. Linkody.com - monitorowanie linków - Lista odnośników internetowych (linków zwrotnych) do serwisu Miodów...
4. RiseMyName.com - Miodowko staje się sławne. - Krótki profil Miodówka w serwisie marketingu internetowego RiseMyNa...
5. SeoChat.com o Miodowko.pl - Serwis wyświetla linki wewnętrzne i zewnętrzne oraz teksty zakotwic...
6. SemRush.com - Kilka faktów o Miodowko.pl według internetowej analizy systemu SemRush
7. Katalog.wp.pl - turystyka i wypoczynek - Miodówko koło Olsztyna - malownicza wieś warmińska. Ogłoszenia tury...
  Zobacz więcej dynamicznych odnośników.